ניקוי בחול - המומחים לניקוי בהתזת חול | ברנס

 

מה זה ניקוי חול?

 
ניקוי חול הוא תהליך שמטרתו להסיר שאריות לכלוך שהצטברו על גבי מוצרי מתכת כמו חלודה, כתמי שמן, צבע ישן וכדומה. התהליך מתבצע באמצעות התזה של חול בלחץ אוויר גבוה על גב המשטח. החול, במצבו הסטטי, נחשב לחומר רך ונעים למגע, אולם כשהוא נורה החוצה בעוצמה גדולה, הגרגירים שלו הופכים בין רגע לאלפי תערים חדים שמצליחים לקלף את הלכלוך ולהסיר אותו למשעי.

שיטת ניקוי זו נחשבת למאוד יעילה ומקובלת בימינו ואף הפכה להכרחית בטרם מתחילים כל פעולת צביעה על פני משטח מתכתי. בשל הניקוי הכה יסודי, שמסיר כל גרם לכלוך, המשטח יהיה מוכן וראוי לצביעה איכותית ועמידה, מאחר והצבע יאחז בחומר המתכתי ולא בשרידי הלכלוך. יתרון נוסף שיש לניקוי באמצעות חול הוא שניתן לבצע בקלות רבה, זאת להבדיל משיטות ניקוי אחרות שדורשות פעולות הרבה יותר אגרסיביות וכך לספק מענה לניקוי משטחים גדולים במיוחד.
 
 

העיקרון מאחורי הטכנולוגיה של ניקוי בחול

 
לרוב, כאשר אנו חושבים על חול, אנו חושבים על משהו שיש לנקותו, לא כעל חומר ניקוי רב עוצמה. אולם אותם גרגרי סלע וחלקיקים של חומרים אחרים יכולים לשמש ככלי ניקיון עתיר יכולת, כאשר הוא נע במהירות ובלחץ גבוהים דיו. גרגירי החול נורים בעוצמה ובכמות גדולה בצורה ממוקדת, דרך צינור לחץ בעל פיה קטנה, אשר מכריחה אותם לצאת בעוצמה רבה.

באופן זה מדמה התזת חול תהליכים המתרחשים בטבע, רק באופן מואץ ומועצם. גרגירי חול בטבע משייפים ומפסלים את תצורת הנוף באופן איטי על פני שנים רבות, כאשר הם עפים עם הרוח. התזת החול מדמה תהליך זה, אך רותמת אותו לשימוש מבוקר ומכוון.
 

ניקוי חול - ניקוי באמצעות התזת חול למתכת וחומרים נוספים משמש לקשת רחבה של מטרות:

 
  • עבודות ניקוי בהתזת חול של משטחים גדולים מבנים, קירות, גשרים, תשתיות צנרת, רכיבי מתכת, אניות ועוד.

  • התזת חול על מתכת כהכנה לצביעה תעשייתית – ניקוי ושיוף של משטחי מתכת לקראת צביעה, ליישום תוצאות בסטנדרט גבוה

  • חריטת אותיות בתלת-ממד – כולל שימוש בציפויים מיוחדים

  • ניקוי חול לליטוש של מבנים רכיבי מכונות וציוד ואפילו יצירות אמנות
 
 

כיצד מתבצע ניקוי חול?

 
ניקוי חול היא שיטה ייחודית בה מותז חול על משטח כלשהו היישר ממדחס אוויר. הניקוי חייב להיעשות באמצעות חומרי שחיקה שאושרו רק על ידי משרד הסביבה ושאינם מהווים סכנה, כמו לדוג' חול קוורץ שהוא אינו מאושר לשימוש מכיוון שהוא מכיל חומרים מסוכנים. כאמור, רק חומרים שאינם מכילים תרכובות כימיים יהיו בטוחים לשימוש. בשיטת ניקוי זו חלקיקי החול יפגעו בעוצמה רבה בלכלוך שאותו נבקש להסיר מהמשטח ויסלקו אותו מבלי להרוס את המוצר עצמו. התוצאה שנקבל זה מוצר חדש לגמרי. שיטה זו מאפשרת ניקוי של צבע ישן, גרפיטי או ניקוי של מגוון סוגי רצפות שיש עליהן כתמים קשים.
 

חומרים המשמשים להתזת חול

 
למרות שטכנולוגיית ניקוי זו נקראת "ניקוי חול", למעשה, נעזרים בה בסוגים שונים של חומרים המגיעים בצורת חלקיקים זעירים דמויי חול. לביצוע עבודות יותר עדינות, עושים שימוש בחומרים יותר עדינים ולביצוע עבודות קשות ומאתגרות במיוחד עושים שימוש בחומרים יותר קשיחים ובלחץ יותר גבוה. בין החומרים הנמצאים בשימוש: חול סיליקט וסוגים אחרים, קליפות כגון קליפות אגוזים וקוקוס, מתכות כגון נחושת ופלדה ועוד.
 

יעילות של ניקוי באמצעות חול

 
לא ניתן לצבוע משטח ולהקנות לו מראה מבריק וחדש אלמלא ננקה אותו קודם בצורה יסודית, מה שלמעשה נקבל במידה וננקה אותו באמצעות חול. ניקוי בחול ישמש גם להברקה של משטחים קשים במיוחד כמו – קונסטרוקציות ממתכת, מכלים וצנרת מחלודה, מוצרי בטון, זכוכיות ועוד. בניקוי בחול ישתמשו גם עבור ניקוי של ספינות, בתוך צינורות מתכת, על גבי חזית של גורדי שחקים וישמש גם כהכנה מקדימה לציפוי וצביעה של משטח תעשייתי ענק. באמצעות התזה של הגרגרים וההדפה של הפסולת על ידי זרם חזק יתרחש תהליך ניקוי אפקטיבי ומהיר. החיכוך שייווצר בין הגרגר למשטח ידמה לפעולת שיוף על ידי נייר חול, שמסירה כל מרקם שדבק למוצר. עוד נציין, שניקוי יסודי בחול לא מוכרח להיעשות באמצעות חול בלבד והיום יש שימוש בגרגרים של חומרים שונים שמצליחים להגיע לתוצאה דומה כמו ניקוי על ידי חצץ פלדה, אבקת סודה, סיגים מנחושת, גרגירים של קליפות אגוז ועוד.
 

בזמן ניקוי חול בטכניקה של התזת חול יש להקפיד על בטיחות

 
כאמור, התזת החול מתבצעת באמצעות "ירי" של חלקיקים זעירים מסוגים שונים בעוצמה רבה. פעולה זו מתבצעת במסגרת תקנות ותקנים מחמירים של בטיחות, שכן היא נלוות אליה סכנות כבדות בעת שימוש לא נכון. שימוש בחומרי שיוף בזמן הליך הניקוי יכול לגרום לסכנה בריאותית ובטיחותית לכל מי שעוסק בזה, זאת במידה ולא שומרים על כל כללי הזהירות. חלק מהסכנות שחשוב להישמר מפניהן הינן:סכנת כוויה, שריטה או פציעה בעור או בעיניים, סכנת החלקה על גבי החול, חשיפה לחלקיקי אבק מסוכנים, תשישות מהחום הכבד וחשיפה לרעש מטריד.

כדי להבטיח את בריאותם ובטיחותם של עוברים ושבים ושל צוות הניקוי, מורחקים מאזור העבודה כל מי שאינם מוכרחים לשהות במקום. חוץ מזה, הצוות המבצע ממוגן באמצעי מיגון מיוחדים, המגנים על עיניו, אפו ופיו ורקמות עדינות אחרות, ומונעים נשימה של החלקיקים: לכל עובד מדים וציוד מיוחד. הציוד כולל מסיכה לעיניים, מפוח אוויר – עם וסת לחץ, פילטר ומנגנון שמתריע מפני חשיפה לפחמן דן חמצני. פקק או אטם לאוזניים, סרבל לגוף וכפפות מגן. כמו כן, יש לדאוג לאוורור החלל בזמן ביצוע עבודת ניקוי בחול

חברת ברנס ניקוי חול וצביעה תעשייתית מתמחה בביצוע של עבודות ניקוי בהתזת חול כבר למעלה מ-23 שנה. צוות החברה ישמח לעמוד לשירותכם לכל אורך הדרך, להשיב על שאלות, להעניק ייעוץ מקצועי ולהעניק לכם ניקוי איכותי ומוקפד ביותר באמצעות התזת חול. החברה מחזיקה בצוות עובדים מוכשר ומהימן ועומדת בכל התקנים של משרד הבריאות.